rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

piątek, 8 lutego 2013

Kolej na targach

Na targach Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2009 w Poznaniu spółki kolejowe tradycyjnie zaznaczyły swoją obecność. Grupa PKP zainaugurowała kampanie społeczne związane z honorowym krwiodawstwem i bezpiecznym podróżowaniem koleją.

Międzynarodowe targi Innowacje-Technologie- Maszyny Polska 2009 są jednymi z największych w kraju, poświęconych nowoczesnym technologiom przemysłowym.

Zwiedzających targi witał zabytkowy wolsztyński parowóz Tr5-65 należący do PKP CARGO. Za nim dumnie prezentowała się salonka Bieruta z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Była okazja do podziwiania supernowoczesnej lokomotywy cargowskiej Tra xx EU43. Za nią ustawiono m.in. elektryczny zespół trakcyjny Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz pociąg ratunkowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

W salonie „Transporta” Przemysłowy Instytut Automatyki Pomiarów z Warszawy pokazał m.in. tachograf elektroniczny do pojazdów szynowych T-130P-m. Urządzenie to służy do pomiaru i rejestracji prędkości pojazdów szynowych, czasu bieżącego i drogi pokonanej przez pojazd. Tachograf powiadamia także o przekroczeniu określonych prędkości. Urządzenia te zainstalowano w autobusach szynowych i lokomotywach towarowych.

Debiut Telekomunikacji 
Po raz pierwszy na targach pojawiła się spółka Telekomunikacja Kolejowa. W namiocie promocyjnym pracownicy informowali o ofercie firmy. Obok można było zobaczyć działanie nowoczesnego sprzętu do spawania światłowodów przy pomocy aparatu FujiKoda i sprawdzić jakość spawu na reflektometrze.

– Oferujemy m.in. telefony stacjonarne i internetowe VoIP dla firm i klientów indywidualnych oraz usługi serwerowe do tworzenia sieci wewnętrznych firm. Zaczynamy wdrażanie telewizji, w tym roku chcemy wprowadzić usługi telewizyjne dla operatorów telewizji kablowych – mówi Sebastian Babaniuk, specjalista z Biura Strategii i Marketingu Telekomunikacji Kolejowej sp. z o.o.

Społeczna inicjatywa 
Ważnym wydarzeniem, towarzyszącym targom była inauguracja ogólnopolskiej kampanii społecznej prowadzonej wspólnie przez Grupę PKP i Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi pod hasłem „Wybieram Kolej – Kolej na ciebie. Zostań krewniakiem!”. Ta cenna inicjatywa polega z jednej strony na zachęcaniu do honorowego oddawania krwi, z drugiej – do wyboru bezpiecznego podróżowania pociągami (pisaliśmy o niej szerzej w numerze 26 Kuriera PKP).

Podczas poznańskich targów oraz w Szpitalu Wolskim w Warszawie kolejarze zorganizowali zbiórkę krwi. – Pokazujemy, że PKP nie tylko wykonują przewozy pasażerskie i towarowe, ale są wrażliwe na społeczne sprawy. Cieszymy się, że ludzie licznie odpowiedzieli na nasz apel. Oddawali krew kolejarze oraz wystawcy i mieszkańcy miasta, którzy dowiedzieli się o akcji z mediów. Z pewnością będziemy kontynuować tę jakże potrzebną kampanię – informuje Lucyna Roszyk, dyrektor Biura Zarządu PKP S.A.

Przyszłość transportu szynowego 
Podczas targów zorganizowano konferencję „Transport szynowy XX I wieku dla Polski”, którą otworzył wicepremier Waldemar Pawlak. Profesor Juliusz Engelhardt, podsekretarz stanu ds. kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury przedstawił strategię rozwoju transportu kolejowego w Polsce do 2030 roku na tle polityki unijnej w tej dziedzinie. Omówił m.in. program inwestycji na najbliższe lata oparty w dużej mierze na dofinansowaniu z UE oraz ogólne założenia masterplanu dla kolei przyjętego w grudniu 2008 r.

– Po 1989 r. w wielu segmentach gospodarki kolejowej nastąpił regres, podczas gdy transport drogowy stał się konkurencyjny. Chcemy poprawić poziom funkcjonowania kolei, by pozyskać i utrzymać zaufanie pasażerów i klientów – powiedział prof. Engelhardt.

Dr hab. Marian Medwid z Instytutu Pojazdów Szynowych „Tabor” w Poznaniu zaprezentował swoje nowe rozwiązania do transportu bimodalnego: cysternę do przewozu cementu, cysternę izolowaną do transportu asfaltu i naczepę do przewożenia kruszyw. Zaproponował też ideę wędrującego terminala.

– W Polsce mamy ok. 4 tys. bocznic, można je wykorzystać na terminale rozładowcze i dowozić kruszywo z południa Polski bez przeładowywania – przekonywał naukowiec.

Wicemarszałek woj. wielkopolskiego Wojciech Jankowiak przedstawił inwestycje samorządu w modernizację infrastruktury i tabor kolejowy Wielkopolski. Profesor Jerzy Kwaśnikowski z Politechniki Poznańskiej mówił o możliwościach unowocześnienia taboru kolejowego w Polsce. Honorowy patronat nad konferencją sprawował prezes PKP S.A. Andrzej Wach.

W imprezie, która w czerwcu odbywała się w Poznaniu, uczestniczyło około tysiąc firm z 30 krajów. W porównaniu z poprzednimi targami, w tym roku pojawiło się mniej podmiotów związanych z branżą kolejową.

0 komentarze

Posts a comment

 
© 2011 Rozkład jazdy pociągów pkp i pks
Designed by Blog Thiết Kế
Back to top